Disable Preloader

مشاهده خبر

فرهنگ و هنر هر کشور قابلیت این را داراست که به حد قابل توجهی به بخش های دیگر یک کشور کنش بدهد.

فرهنگ و هنر می‌تواند به صورت مداوم و پایدار در خودشکوفایی و تکامل انسان موثر واقع شود.

و با توجه به غنای فرهنگی و هنری جامعه ای چون ایران و پیشینه آن ، باید در سیاست های کلان مطابق با جایگاه آن برخورد و ارزش گذاری شود.

در این بین سینما بی شک از اساسی ترین و موثرترین رسانه هایی است که در تداوم و گسترش و بقاء فرهنگ و هنر واقعی یک جامعه حضوری فعال دارد . با خلق فضایی فرهنگی و هنری در سطح آموزش عالی می‌توان به سوی توسعه ای پایدار و همچنین پایداری اجتماعی که بهبود شرایط زندگی و دسترسی جوامع به بهترین سطح کیفیت از زندگی را داراست حرکت کرد.

به جهت برگزاری همایش آینده پژوهی ، اموزش عالی و توسعه پایدار  با دکتر فرشاد عسگری کیا ، عضو هیات علمی گروه آموزشی سینما دانشکده هنر دانشگاه سوره، در رابطه  اینکه سینما به عنوان یک رسانه نافذ ، چگونه بستری موثر برای تحقق توسعه پایدار را فراهم می‌کند به گفتگو پرداخته است.

دکتر عسگری کیا در ابتدای صحبت های خود به سینما به عنوان ابزاری برای انتقال پیام نگاه کردند و گفتند :

در طول تاریخ پیداش و تحول سینما، همواره از سینما به عنوان یکی از مهمترین ابزار انتقال پیام و به عنوان رسانه ای موثر استفاده شده است چه به سفارش سازمان ها و نهادهایی که در واقع کار های ویژه انجام داده اند یا به طور خودانگیخته توسط سینماگرانی که احساس کردن در یک زمینه ای باید وارد عمل بشوند و کار انجام بدهند.

ایشان در ادامه در ارتباط با شفاف سازی توسعه پایدار خاطرنشان کردند :

توسعه پایدار یک مفهموم که در واقع باید برای مردم و اجتماع به طور صحیح شفاف سازی و عادی سازی بشود و ساده و روان در ذهن افراد نقش ببندد تا مشارکت مردم را به دنبال داشته باشد زیرا بدون مشارکت مردم ، مفهومی چون توسعه پایدار قابل تحقق نیست

یکی از مهمترین ابزارها سینماست

دکتر عسگری کیا عضو هیات علمی دانشکده هنر ، به تاثیر  و نقش سینما در توسعه پایدار پرداختند و افزودند:

یکی از مهمترین ابزار ها در دنیای فعلی با توجه به فرهنگ شفاهی و دیداری ما به جای فرهنگ متنی و مکتوب و استفاده از متون صوتی و تصویری در شبکه های مجازی و اجتماعی این است که از ابزار سینمایی استفاده و بهره گرفته بشود ، چه در قالب فیلم بلند، چه در قالب فیلم کوتاه باشد هرکدام که ساخته شود تفاوتی ندارد ،تاثیر خود را  به حدی که باید برجای می‌گذارد. به هرحال این ابزار که تحت عنوان سینما به کار می‌بریم در اشکال مختلف خودش قطعا بسیار مفید و موثر جلوه می‌کند ، برای تفهیم و ارتباط برقرار کردن با توده مردم ، چون سینما یک هنر جمعی است و اندازه تاثیر گذاری یک هنر در بستری به عنوان توسعه پایدار به اندازه سینما نبوده و نیست

همایش ملی آینده پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار تا مورخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ آماده دریافت خلاصه و یا چکیده مقالات پژوهشگران و استادان محترم میباشد.

این همایش در هفته پژوهش سال ۱۴۰۰، بصورت مجازی برگزار خواهد شد.

اشتراک در:

کلمات کلیدی: همایش آینده پژوهی٫ پژوهش٫ هفته پژوهش٫ فناوری، ادبیات، علوم انسانی، فرهنگ و هنر، همایش های ۱۴۰۰، دکتر فرشاد عسگری کیا

نظر خود را بنویسید